Przyspieszył wyścig o cyfrowy pieniądz światowy

WPS

narodowiec, realista, wielopokoleniowy łodzianin, demaskator antypolskiej obłudy

Gospodarcze być albo nie być



Być albo nie być, dwa światowe mocarstwa gospodarcze przyspieszyły w wyścigu o światową walutę cyfrową.

Chiny chcą zwiększyć popularność cyfrowego juana. Czy mieszkańcy Państwa Środka zastąpią tym sposobem inne metody płatności?

Obecnie wśród dominujących systemów płatności w Chinach są WeChat Pay (którego właścicielem jest chiński gigant technologiczny Tencent) oraz Alipay (uruchomiony przez słynny koncern – Alibaba)

Bank centralny Chińskiej Republiki Ludowej (PBOC) pracuje nad cyfrową walutą – (e-CNY) od 2014r. – przypomina serwis CNBC. Celem cyfrowego juana jest zastąpienie gotówki, która z każdym rokiem traci na popularności.

Cyfrowej waluty nie można porównać jednak do kryptowalut takich jak m.in. bitcoin, e-CNY jest kontrolowany przez bank centralny. Jak wynika z medialnych doniesień, banki innych państw również rozważają pracę nad własną cyfrową walutą.

Dziesiątki milionów cyfrowych juanów trafiły już do obywateli kilku miast w Państwie ŚrodkaAplikacja, która umożliwia korzystanie z cyfrowej waluty, została uruchomiona w zeszłym tygodniu. Możliwość przetestowania dostali mieszkańcy w 10 obszarach.

Władze w Chinach chcą zwiększyć popularność cyfrowego juana w kraju. Data wprowadzenia e-CNY nie jest jednak jeszcze znana. Aplikacja WeChat będzie obsługiwać e-CNY, partnerem będzie też Alipay. CNBC zwraca uwagę na popularności WeChat w Chinach – aplikacja ma ponad miliard użytkowników. Ta współpraca jest istotna dla e-CNY – może przynieść ogromną liczbę klientów.

Gigant e-commerce JD.com, pierwszy partner cyfrowego juana, ogłosił, że dla zewnętrznych sprzedawców na jego platformie, ułatwi również akceptowanie tej cyfrowej waluty.

Szansa podczas Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Pekinie?

„Wielkie pytanie dotyczy tego, czy konsumenci będą z tego korzystać” – mówi Linghao Bao, analityk w firmie doradczej Trivium China. Jak dodaje, według niego „nie ma silnej zachęty do zmiany dla konsumentów”. „Musisz pobrać aplikację, zarejestrować się, a następnie doładować portfel. Nie jestem pewien, czy konsumenci chcą przejść przez te dodatkowe kroki” – ocenia.

Z kolei z zapowiedzi chińskiego banku centralnego wynika, że cyfrowy juan ma być udostępniony dla odwiedzających Zimowe Igrzyska Olimpijskie w Pekinie. Jednak ze względu na sytuację związaną z koronawirusem takich gości będzie niewiele. Pandemia odebrała chińskim władzom wielką okazję do tego, by sprawdzić, jak cyfrowy juan może działać w przypadku turystów.

Zdaniem Paula Triolo, szefa praktyki geotechnologicznej w firmie konsultingowej Eurasia Group, ilość transakcji może nie dorównać Alipay i WeChat Pay. Jak wskazuje, cyfrowa waluta „może być bardziej wykorzystywana na przykład do opłacania niektórych rachunków”.

za: https://forsal.pl/finanse/waluty/artykuly/8331890,cyfrowe-waluty-chiny-aplikacje-zimowe-igrzyska-olimpijskie-2022-pekin.html

 

Odpowiedź Stanów Zjednoczonych:

Właśnie opublikowano pierwszą część długo oczekiwanego raportu Federal Reserve na temat planów wprowadzenia CBDC, czyli cyfrowej waluty banku centralnego USA.:

 
https://www.federalreserve.gov/publications/files/money-and-payments-20220120.pdf

 

 
Oto definicja Waluty Cyfrowej Banku Centralnego, zaproponowana przez Fed:
 

„CBDC* is defined as a digital liability of the Federal Reserve** that is widely available to the general public.”

*CBDC – Central Bank Digital Currency

**Federal Reserve – bank centralny USA

w tłumaczeniu:

WCBC*** to cyfrowe zobowiązanie Federal Reserve, które jest dostępne dla szerokiego ogółu.

***WCBC – Waluta Cyfrowa Banku Centralnego

Mówiąc prosto, CBDC to zapis na rachunku, który jest zobowiązaniem NIE banku komercyjnego, tylko banku centralnego (o nazwie Fed), że wypłaci te środki na żądanie klienta.

Rachunki operujące tymi zobowiązaniami Fedu będą obsługiwane przez banki komercyjne, które nie będą mogły księgować wkładów w tych zobowiązaniach jako własnych aktywów, jak to było dotychczas.

Warto zaznaczyć, że Fed prowadzi od kilku lat badania w kierunku dygitalizacji dolara i współpracuje z najlepszymi w USA uczelniami (MIT i inne).

Celem tych badań jest utrzymanie hegemonii dolara:

„Another potential benefit of a U.S.-issued CBDC could be to preserve the dominant international role of the U.S. dollar.

The dollar’s international role benefits the United States by, among other things, lowering transaction and borrowing costs for U.S. households, businesses, and government. The dollar’s international role also allows the United States to influence standards for the global monetary system.”

Na uwagę zasługuje też jawna deklaracja FED-u, zbieżna z deklaracjami naszego prezesa Glapińskiego, że nie przewiduje się likwidacji tradycyjnej gotówki, a waluta cyfrowa będzie uzupełniać podaż pieniądza nową jego formą, jaką jest CBDC.

The Federal Reserve is committed to ensuring the continued safety and availability of cash and is considering a CBDC as a means to expand safe payment options, not to reduce or replace them.

I wreszcie stwierdzenie powtarzające się w wielu artykułach poświęconych CBDC – że jest to najbezpieczniejsza forma pieniądza:

A CBDC would be the safest digital asset available to the general public, with no associated credit or liquidity risk.”

( z korespondencji prywatnej od : K. Lewandowski)

więcej: https://wiernipolsce1.wordpress.com/2022/01/29/przyspieszyl-wyscig-o-cyfrowy-pieniadz-swiatowy/

1.80

liczba ocen: 5