„Lenin wiecznie żywy”, to nie tylko żart jak się okazuje. Praca W.I. Lenina „Imperializm jako najwyższe stadium kapitalizmu” nabiera aktualności.



Bank Rosji opublikował „Taryfy za usługi operatora dla użytkowników platformy” rubla cyfrowego (https://cbr.ru/fintech/dr/doc_dr/tarif/dr_t-1/). Są dość odkrywcze z kilku powodów.

Do 31.12.2024 wszystkie płatności w rublach cyfrowych są realizowane bezpłatnie i dopiero 01.01.2025 wprowadzane są prowizje i tylko dla osób prawnych. Data pojawienia się prowizji nie jest zapewne wybrana przypadkowo. Konieczne jest, aby nowe wybory prezydenckie w Federacji Rosyjskiej odbyły się bez przeszkód, ale …

We wszystkich mniej lub bardziej przyzwoitych bankach prowizje za przelewy w ramach tego samego banku były zazwyczaj bezpłatne. Przelewanie środków z jednego konta na drugie w banku nie wymaga wiele pracy i jest zwykle wykonywane automatycznie przez komputery. Ale Bank Rosji jest niezależnym państwem w państwie, więc wszelkie płatności dokonywane przez obywateli na rzecz osób prawnych w rublach cyfrowych będą podlegać prowizji (uwzględnij dodatkowy podatek) w wysokości 0,2–0,3% obrotu.

W dodatku do 2025 roku zostało jeszcze prawie półtora roku, a w tym czasie, jak i po dacie kontroli, mogą się one zmieniać więcej niż raz. Jak widzieliśmy dzisiaj na przykładzie innego banku (https://t.me/lezhavamoney/2051), że w każdej chwili można wprowadzić prowizje za otrzymane z banku „powiadomienia” o stanie konta osoby fizycznej lub towarzystwo lub coś innego w tym samym duchu.

Taryfy za to i taryfy, które mogą być zmieniane przez bank w dowolnym momencie i w sposób, jaki chce. W przypadku dużej ilości banków i obecności konkurencji między nimi klient zawsze może zagłosować pieniędzmi i przenieść się do innego banku jeśli prowizja mu nie odpowiada. W przypadku monopolu Banku Rosji na rubla cyfrowego będzie to niemożliwe, ponieważ po prostu nie ma innych operatorów cyfrowego rubla. FAS ( chodzi o Federalną Służbę Antymonopolową – PZ), gdzie jesteś?

Jest jednak moment w tym, co dzieje się nie tylko z cyfrowym rublem, ale także ze wszystkimi innymi cyfrowymi walutami banków centralnych, który bezpośrednio koreluje ze znaną pracą W.I. Lenina „Imperializm jako najwyższe stadium kapitalizmu”, z którego niektóre fragmenty warto przytoczyć:

„Monopole, oligarchia, dążenie do panowania zamiast dążenia do wolności, wyzysk coraz większej liczby małych lub słabych narodów przez garstkę najbogatszych lub najsilniejszych narodów – wszystko to dało początek tym charakterystycznym cechom imperializmu, które czynią go konieczne, aby scharakteryzować go jako pasożytniczy lub rozkładający się kapitalizm. Coraz wyraźniej wysuwa się, jako jedna z tendencji imperializmu, tworzenie „państwa rentierskiego”, państwa lichwiarza, którego burżuazja żyje coraz bardziej z eksportu kapitału i „obcinania kuponów”. …
Ze wszystkiego, co zostało powiedziane powyżej o ekonomicznej istocie imperializmu, wynika, że ​​należy go scharakteryzować jako kapitalizm przejściowy, a raczej umierający.

I jeszcze jedno: „Dobrze wiadomo, w jakim stopniu kapitalizm monopolistyczny zaostrzył wszystkie sprzeczności kapitalizmu. Wystarczy wspomnieć o wysokich kosztach i ucisku karteli. To zaostrzenie sprzeczności jest najpotężniejszą siłą napędową historycznego okresu przejściowego, który rozpoczął się ostatecznym zwycięstwem światowego kapitału finansowego.

To, co wydarzyło się w 1917 roku, jest dobrze znane i może się powtórzyć w niedalekiej przyszłości.

za: https://t.me/lezhavamoney/2054

( tłum. PZ)

więcej: https://wiernipolsce1.wordpress.com/2023/08/06/rewolucja-robotniczo-chlopskacalkiem-mozliwa-w-rosji/