Moskwa jest na to gotowa, oświadczył w środę prezydent FR Władimir Putin.

 Putin: Moskwa gotowa do odbudowania politycznego dialogu z Warszawą

putin_ambasadorrp
Stosunki Rosji z Polską trudno nazwać zadowalającymi, jednakże odbudowanie politycznego dialogu jest mozliwe, Moskwa jest na to gotowa, oświadczył w środę prezydent FR Władimir Putin.
„Szanowny panie ambasadorze, wiemy, że stan rosyjsko-polskich stosunków trudno nazwać obecnie zadowalającym. W związku z tym uważamy, że odbudowanie politycznego dialogu jest możliwe na zasadach szacunku i pragmatyzmu. Jesteśmy gotowi zrobić wszystko z naszej strony , aby osiągnąc ten cel”, – powiedział Putin zwracając się do nowego ambasadora Polski w Federacji Rosyjskiej Włodzimierza Aleksandra Marciniaka.
Putin przyjął w środę listy uwierzytelniające od nowych ambasadorów
( tłum. PZ)
 
МОСКВА, 9 ноя — РИА Новости. Отношения России и Польши вряд ли можно назвать удовлетворительными, но восстановление политического диалога возможно, Москва к этому готова, заявил в среду президент РФВладимир Путин.
„Уважаемый господин посол: мы знаем, что состояние российско-польских отношений вряд ли можно назвать удовлетворительным сегодня. Вместе с тем мы считаем, что восстановление политического диалога возможно на основе взаимного уважения и прагматизма. Мы готовы все сделать с нашей стороны для того, чтобы достичь этой цели”, — сказал Путин, обращаясь к новому послу Польши в РФ Влодзимежу Александэру Марчиняку.
Путин в Кремле в среду принял верительные грамоты новых послов.
 
Dodatek:
ambasadormarciniak
WŁODZIMIERZ MARCINIAK urodził się w 1954 r. w Łodzi.
 
W 1976 r. ukończył studia politologiczne na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. W 1989 r. uzyskał stopień naukowy doktora nauk humanistycznych w Instytucie Filozofii UW. W 2002 r. uzyskał stopień doktora habilitowanego w Instytucie Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk.
Od 1980 do 2002 związany był ze Szkołą Główną Handlową w Warszawie, gdzie przeszedł całą ścieżkę kariery od asystenta do prodziekana i kierownika Katedry Nauk Politycznych SGH. Od 1992 do 1997 pracował na stanowisku radcy w Ambasadzie RP w Rosji. Od 2000 r. Włodzimierz Marciniak był również kierownikiem Zakładu Porównawczych Badań Postsowieckich w Instytucie Studiów Politycznych PAN. Od 2013 do 2016 był profesorem i kierownikiem Katedry Stosunków Międzynarodowych w Akademii Ignatianum. W latach 2001-2016 wykładał w Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego. W latach 2009-2016 uczestniczył w pracach Polsko-Rosyjskiej Grupy ds. Trudnych.
W obszarze zainteresowań naukowych Włodzimierza Marciniaka znajdują się: ustrój polityczny Rosji, współczesne doktryny polityczne w Rosji, tożsamość polityczna we współczesnej Rosji.
 
Podczas posiedzenia komisji Marciniak ocenił, że od kilku lat polsko-rosyjskie stosunki polityczne znajdują się na „relatywnie niskim poziomie”. Jak dodał do istotnych problemów należy odmienny stosunek do architektury bezpieczeństwa europejskiego w tym roli NATO i Stanów Zjednoczonych w Europie, szczególnie we wschodniej części kontynentu. Kolejny problem to – jak powiedział – odmienny stosunek do tezy, że wszystkie państwa mają możliwość korzystania ze swoich praw na równych zasadach. Według Marciniaka istotne kontrowersje istnieją także w kwestii bezpieczeństwa energetycznego. Problemem jest także brak zaufania, które – jak dodał – ma wiele przyczyn. – Jedną z nich będzie chociażby fakt przetrzymywania, z niewyjaśnionych w sposób wiarygodny powodów, wraku samolotu TU-154, w którym zginął prezydent RP i niezrealizowaniem wszystkich obietnic współpracy w zakresie badania przyczyn katastrofy pod Smoleńskiem – podkreślił. Koniec misji w Moskwie Pełczyńskiej-Nałęcz Do zadań przyszłego ambasadora Marciniak zaliczył m.in. utrzymanie form współpracy w wymiarach: politycznym, gospodarczym, społecznym, regionalnym oraz polityki pamięci. – Uważam, że szczególnie ważnym zadaniem ambasadora będzie dbanie o wizerunek Polski zwłaszcza w kontekście pomników pamięci, które często owocują niesprawiedliwymi i nieuzasadnionymi oskarżeniami pod adresem Polski – powiedział. Wiceminister SZ Marek Ziółkowski poinformował, że zakończenie misji w Moskwie przez Katarzynę Pełczyńską-Nałęcz wynika z wcześniejszych ustaleń. – Ona sama to potwierdziła i potwierdziłem to także w dokumentach ministerstwa, że rzeczywiście jej kontrakt jest na dwa lata. Ona to potwierdzała wielokrotnie, że chce zakończyć pracę w placówce w końcu lipca tego roku – powiedział.
 

więcej:https://wiernipolsce1.wordpress.com/2016/11/09/putin-moskwa-gotowa-do-odbudowania-politycznego-dialogu-z-warszawa/