O pierwszych doświadczeniach z wprowadzaniem cyfrowego rubla w Rosji. Na razie wygrywają oszuści
17 lipca Prezydent Federacji Rosyjskiej wezwał Bank Rosji do rozpoczęcia na pełną skalę wdrażania cyfrowego rubla (CR) w sferze finansów, ekonomiki i działalności gospodarczej. Jednak Bank Rosji, który przed rozpoczęciem pilotażu latem 2023 r. obiecywał, że już w 2024 r. każdy Rosjanin będzie mógł spróbować popracować z CR, póki co nie jest jeszcze do tego przygotowany. Od 1 września Bank Centralny Federacji Rosyjskiej rozpocznie dopiero nowy etap testowania operacji z prawdziwymi CR, nieznacznie zwiększając łączną liczbę uczestników tego pilotażowego projektu.
Wcześniej wzięło w nim udział 12 banków, ok. 600 osób i 22 firmy, ale od 1 września liczba uczestników wzrośnie do 9 tys. osób i 1200 firm, a lista nowych operacji nieco się poszerzy. Liczba uczestniczących banków pozostanie taka sama. Na początku lipca 2024 r. pierwsza wiceprezes Banku Centralnego Olga Skorobogatowa, która nadzoruje ten projekt, powiedziała, że w kolejce do testu cyfrowego rubla tłoczy się i dobija 19 kolejnych banków, ale dosłownie zaraz po tym Bank Rosji faktycznie wyparł się jej słów. Jak widać z dzisiejszych realiów, ona wyraziła swoje pobożne życzenia.
Co zostało zrobione przez rok trwania eksperymentu? Jego uczestnicy dokonali blisko 40 000 transakcji cyfrowymi rublami, w tym ponad 30 000 przelewów między sobą, w tym 4 000 za pomocą inteligentnych kontraktów, a za towary i usługi zapłacili 9 000 razy. Nietrudno policzyć, że dziennie wykonywano aż 110 operacji.
Liczba ta robi wrażenie, szczególnie na tle pilotażowego projektu, który Indie prowadzą ze swoją cyfrową rupią. W grudniu 2023 r., także w ramach pilotażu, w tym kraju przeprowadzono 1 mln transakcji, czyli 32 250 dziennie, czyli mniej więcej tyle, ile Bank Rosji zrobił w ciągu roku. Czy po tym Bank of India przeszedł z pilotażowego do przemysłowego wykorzystania cyfrowej rupii? Nie, nawet przy takiej ilości zgromadzonej statystyki i doświadczenia po jedynie kontynuował swój eksperyment, a miesięczna liczba operacji spadła 5–10 razy.
Tego lata Bank Rosji wypowiadał się znacznie powściągliwiej na temat perspektyw powszechnego wprowadzenia CR , stwierdzając, że dopiero za rok wszyscy Rosjanie będą mogli wypróbować CR, a o powszechnym jego stosowaniu warto mówić mniej więcej ok 2030 roku. To w pewnym sensie zaprzecza temu, czego domagał się Bank Rosji od Prezydenta Federacji Rosyjskiej, jednak obiektywna rzeczywistość w realizacji projektu cyfrowego rubla wydaje się znacznie trudniejsza niż brawurowe raporty i obietnice.
Jak zauważyłem wcześniej, nie można wykluczyć, że Bank Rosji mógł popełnić błędy we wstępnym sformułowaniu problemu, które są trudne lub wręcz niemożliwe do skorygowania w już używanym oprogramowaniu, co znacznie opóźnia testowanie CR .
Nie mniej trudna jest kwestia ochrony informacji biometrycznych jej użytkowników. Jak mogą udowodnić temu bankowi centralnemu, że oni, to są oni, przestrzegający prawa użytkownicy, w przypadku kradzieży ich danych biometrycznych. O ile można sądzić, Bank Rosji w ogóle jeszcze nie spojrzał w tym kierunku.
Podczas gdy Bank Rosji próbuje uporządkować swój projekt pilotażowy, oszuści rozpoczęli już masową wysyłkę wiadomości do obywateli za pośrednictwem skradzionych baz danych o obowiązkowym przelewaniu wszystkich świadczeń emerytalnych i socjalnych na ruble cyfrowe. Klikając link zawarty w wiadomości, użytkownik trafia na fałszywą witrynę, co wiąże się ze wszystkimi fatalnymi konsekwencjami dla niego. Nie ma jeszcze cyfrowego rubla jako takiego, ale oszustwa z jego użyciem już kwitną.
Warto przypomnieć, że w drugim kwartale 2024 roku oszuści przeprowadzili prawie 257 tys. udanych ataków na praworządnych obywateli, a do tego warto doliczyć kolejne 1,2 mln takich operacji w ciągu poprzednich czterech kwartałów. W wyniku czego w samym II kwartale skradziono prawie 4,78 miliard rubli, a w ciągu czterech poprzednich kwartałów – kolejne 15,5 miliarda rubli.
Ogólnie rzecz biorąc, dotychczasowy wynik transakcji w meczu „Oszuści: Bank Centralny Federacji Rosyjskiej” wynosi od 1200 do 40 tysięcy na korzyść oszustów.
Nie potrzebujemy takiego hokeja.
ŹRÓDŁO
https://t.me/lezhavamoney/2993
(tłum. PZ)
ZGŁOŚ NADUŻYCIE